چرا عربستان به یک بدهکار عظیم تبدیل خواهد شد؟

به گزارش وبلاگ آپ، عربستان سعودی احتمالا برای سال ها یک بدهکار عظیم باقی خواهد ماند.

چرا عربستان به یک بدهکار عظیم تبدیل خواهد شد؟

به گزارش وبلاگ آپ به نقل از بلومبرگ، عربستان سعودی برای آنکه وام دهندگان خود را به ادامه وام دهی به این کشور متقاعد کند، ولخرجی های زیادی انجام داده است. ریاض اخیرا به خرید شرکت های نفتی، کشتی ها و تیم فوتبال پرداخته است.

در ماه گذشته صندوق ثروت ملی عربستان مبالغی را برای خرید یا برنامه ریزی خرید 2.8 درصد سهام شرکت کشتی سازی کارنیوال، حدود 80 درصد باشگاه فوتبال نیوکاسل یونایتد و هلدینگ های رویال داچ شل، توتال اس ای، انی اس پی ای و اکوئینور ای اس ای هزینه کرد.

به هرحال شاید معقول ترین خرید این فهرست، خرید تیم رده 13 لیگ برتر انگلیس باشد. زیرا پس از آنکه عربستان سعودی ماه گذشته سهام شرکت کشتی سازی کارنیوال را خریداری کرد، ارز آن تا حدود یک سوم کاهش یافت.

از طرف دیگر کشوری مانند عربستان که خود ذخیره نفتی عظیمی در اختیار دارد نباید دیگر پول خود را صرف خرید نفت بیشتر کند. سهام دار کنترلی اکوئینور نروژ سال گذشته به صندوق بازنشستگی خود دستور داد، سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز را واگذار کند تا اینگونه ثروت دولت در برابر کاهش دائمی قیمت نفت آسیب پذیر نباشد. اما عربستان سعودی دقیقا برعکس عمل کرد.

سرمایه گذاری های عربستان در بخش های غیرنفتی هم چندان پیروز نبوده است. به عنوان مثال سرمایه 5.3 میلیارد دلاری عربستان در شرکت فن آوری های اوبر اکنون کمتر از 2 میلیارد دلار ارزش دارد. 38 درصد سهامی که ریاض در سال 2015 در شرکت مهندسی و ساختمانی کره جنوبی خرید نیز بیش از دو سوم ارزش خود را از دست داده است.

تا سال 2014، سال ها بهره گیری از سود سرشار فروش نفت موجب شده بود دولت عربستان به ثروت خالصی معادل 47 درصد فراوری ناخالص داخلی دست یابد. از آن موقع کاهش قیمت ها و هزینه کردن های بی وقفه، با سرعتی خیره کننده ثروت عربستان سعودی را کاهش داد.

صندوق بین المللی پول گزارش داد بدهی خالص عربستان سال جاری 19 درصد فراوری ناخالص داخلی خواهد بود. این رقم سال آینده به 27 درصد و به دلیل شیوع ویروس کرونا و اختلاف نظرها برسر مشخص قیمت نفت احتمالا تا سال 2022 به 50 درصد خواهد رسید.

بدون کاهش فوق العاده بودجه یا افزایش شدید قیمت نفت همانند آنچه در سال 2008 روی داد، عربستان به احتمال زیاد تا سال های قابل پیش بینی همچنان یک بدهکار خالص باقی خواهد ماند.

نویسنده در بخش دیگری از این تحلیل نوشته است: باوجود ولخرجی هایی که ریاض انجام می دهد، بعضی نشانه ها از آن حکایت دارد که به خوبی می داند تا چه حد با محدودیت روبرو است.

از اعلام آتش بس هفته گذشته در جنگ خونین پنج ساله یمن، به لحاظ بشردوستانه استقبال می گردد، اما این کار از لحاظ عملی نیز ضروری بود. هزینه های نظامی عربستان سعودی بعد از آمریکا و چین در رده سوم دنیا قرار گرفته است و مبلغ غیرعادی 8.8 درصد فراوری ناخالص داخلی این کشور را شامل می گردد.

گفته می گردد این آتش بس نتیجه شیوع ویروس کرونا بوده است، اما باید توجه داشت که هزینه های نظامی سال جاری به پایین ترین میزان در یک دهه گذشته خواهد رسید.

نویسنده در ادامه با بیان یانکه 28 درصد از بودجه عربستان به تامین امنیت داخلی اختصاص می یابد، گفت: البته دولتی که فاقد مشروعیت مردمی است و در وسط یک منطقه متلاطم قرار گرفته، مجبور است پول زیادی برای محافظت از خود هزینه کند.

این در حالی است که کشوری که 40 درصد از جمعیت 33 میلیون نفری آن زیر 25 سال سن دارند، می خواهد سرمایه گذاری بیشتری بر روی بخش سلامت، آموزش و دیگر اهداف بلند مدت انجام دهد.

منبع: همشهری آنلاین

به "چرا عربستان به یک بدهکار عظیم تبدیل خواهد شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا عربستان به یک بدهکار عظیم تبدیل خواهد شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید