اژد های چینی جهان را می بلعد؟

به گزارش وبلاگ آپ، خبرنگاران- با مهار بیماری کرونا در چین، فعالیت های اقتصادی در این کشور مجددا از سرگرفته شد. حالا چین، علاوه بر خرید فزاینده نفت، برای خرید شرکت های اروپایی نیز اقدام می کند. امری که برخی محافل سیاسی اروپا را نگران کرده است.

اژد های چینی جهان را می بلعد؟

به گزارش وبلاگ آپ، چین اولین کشوری بود که با تبعات مالی بیماری کرونا روبرو شد و حالا جزو اولین کشور هایی است که تاثیرات منفی مالی کرونا را پشت سر می گذارد. بهبودی وضع مالی چین، در افزایش تقاضای این کشور برای نفت تجلی یافت. دوشنبه هفته گذشته، خبرگزاری بلومبرگ به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که تقاضای نفتی چین تقریبا به سطوح قبل از اعمال محدودیت های کرونایی رسیده است.

به ادعای بلومبرگ، مصرف روزانه چین به 13 میلیون بشکه در روز رسیده که این مقدار تقریبا نزدیک به مصرف روزانه این کشور قبل از اعمال محدودیت های کرونایی است. در دسامبر 2019، چین هر روز 13.7 میلیون بشکه در روز مصرف می کرد. همچنین، چین پارسال در چنین روز هایی حدود 13.4 میلیون بشکه در روز مصرف می کرد.

چین، بعد از آمریکا، دومین کشور مصرف کننده بزرگ نفت در جهان است و افزایش تقاضای نفتی آن، باعث بهبودی روزافزون قیمت های نفت شد. با اعمال محدودیت کرونایی در چین در فوریه گذشته، مصرف نفت این کشور حدودا 20 درصد کمتر شد. این امر به فروپاشی تاریخی قیمت های جهانی نفت منجر شد. کاهش تقاضای چین و سایر کشورها، در کنار جنگ بهای نفت میان عربستان و روسیه، بدترین کابوس بازار های نفتی را رقم زد. حدود یک ماه پیش، قیمت برخی انواع نفت، مثل نفت خام متوسط غرب تگزاس زیر صفر رسید. حالا، با افزایش تقاضای چین، قیمت های نفت بهتر شده است. مثلا قیمت هر بشکه خام متوسط غرب تگزاس، یک ماه بعد از صفر شدن، به بالای 30 دلار رسید.

همزمان با لغو برخی محدودیت ها و از سرگیری فعالیت های مالی در چین، کرونا به افزایش مصرف نفت کمک کرد؛ مسافران، برای رعایت تدابیر بهداشتی، به جای استفاده از وسایل نقلیه عمومی که احتمال ابتلا به کرونا در آن ها زیاد است، از خودرو های شخصی استفاده می کنند. چین، برای تامین نیاز های نفتی خود به افزایش واردات نفت روی آورده است. به گفته بلومبرگ، اواخر هفته گذشته، به طور همزمان 117 نفتکش در حال حرکت به سمت چین بودند که این بزرگترین ناوگان نفتکش ها است که به سمت چین حرکت می کند. چین، نفت ارزان را از سراسر جهان (برزیل، عمان، کنگو و کانادا) خریداری می کند. رسانه های روسی می گویند این روز ها نفت روسیه نیز به چین صادر می شود. به گفته این رسانه ها، فعلا فقط سوخت هواپیما ها مشتریان چندانی ندارد که این امر طبیعی است. چون سفر های هوایی به خاطر کرونا بسیار کمتر شده است.

اقتصاد چین به تدریج از بحران کرونا عبور می کند.

رقیب استراتژیک

اما اژدهای بیدارشده چینی فقط دنبال نفت نیست. بلکه بدون سروصدا دنبال تصاحب شرکت هایی است که به خاطر بحران کرونا متضرر شده یا مسائلی دارند. در ماه جاری میلادی، همزمان با افزایش تقاضای نفت چین، مانفرد وبر، رئیس حزب مردم اروپا که بزرگترین ائتلاف سیاسی اتحادیه اروپاست، خواستار منع سرمایه گذاران چینی از خرید شرکت های اروپایی شد.

وبر به روزنامه آلمانی ولت آم سونتاگ گفته است که او از اعمال ممنوعیت 12 ماهه بر سرمایه گذاران چینی که دنبال خرید شرکت های اروپایی هستند، حمایت می کند. وبر گفت: ما باید ببینیم که شرکت های چینی، تاحدودی با حمایت مالی دولتی، به طور فزاینده تلاش می کنند شرکت های اروپایی ای را بخرند که ارزان قیمت هستند یا اینکه به خاطر بحران ویروس کرونا مسائل مالی دارند.

وبر افزود بنابراین اتحادیه اروپا باید به نحو هماهنگ شده ای به تور خرید چینی سرانجام دهد و تا زمان سرانجام بحران کرونا، بر فروش شرکت های اروپایی ممنوعیت 12 ماهه اعمال کند.

بیشتر بخوانید:

با چین چه باید کرد؟

نفت از بحران خارج می شود؟

نگرانی وبر، فقط ابعاد مالی ندارد. بلکه او به صراحت گفته است که چین رقیب سیاسی و اجتماعی اروپا خواهد بود. وبر شرح داد: در آینده، چین از نظر سیاسی، اجتماعی و مالی بزرگترین رقیب ما خواهد بود. من، چین را یک رقیب استراتژیک برای اروپا می بینم. رقیبی که یک مدل اجتماعی اقتدارگرا مطرح می کند و می خواهد قدرت اش را بسط دهد و جای آمریکا را به عنوان یک قدرت برتر بگیرد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نگرانی مشابهی دارد. او اخیرا درباره انتقال قدرت از غرب به شرق سخن گفته است. بورل شرح داد: تحلیلگران از مدت ها پیش درباره سرانجام نظم تحت رهبری آمریکا و فرا رسیدن قرن آسیایی صحبت کرده اند. این اتفاق الان پیش روی چشم ما در حال وقوع است.

منبع: فرارو

به "اژد های چینی جهان را می بلعد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اژد های چینی جهان را می بلعد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید